• Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi
  • Aktualności
  • O stowarzyszeniu
    • Statut
    • Władze
    • Historia
  • Publikacje
    • Wydawnictwa
    • Publikacje elektroniczne
    • Czeladź OBIEKTYWny portret miasta według Jerzego Żymirskiego
  • Sprawozdania
    • Sprawozdania
    • Sprawozdanie z realizacji projektu Czeladź OBIEKTYWny portret miasta według Jerzego Żymirskiego
  • Podziękowania
  • Galeria
  • Kontakt

Zebranie SMC - 22.10.2018 r.

Szczegóły
Opublikowano: 18 październik 2018
Odsłon: 1350

Zapraszam na zebranie Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi w dniu 22 października (poniedziałek) 2018 r. o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. 1 Maja 27 w Czeladzi.

W programie m. in.:

  • prezentacja materiału o postaci czeladzkiego bohatera niepodległości Apolinarego Chlęcha (legionista, powstaniec śląski, więzień obozu w Auschwitz), który powstał w ramach projektu edukacyjnego NIEZNANY BOHATER NIEPODLEGŁOŚCI - KAMIENIE PAMIĘCI realizowanego pod patronatem IPN w Krakowie przez młodzież Gimnazjum nr 3/Szkoły Podstawowej nr 5 w Czeladzi,
  • kiermasz wydawnictw filatelistycznych związanych z jubileuszem 35.lecia Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi. Będzie można nabyć kartkę pocztową beznominałową z przedwojennym widokiem ulicy Pieńkowskiego i uzyskać okolicznościowy datownik.

35-lecie istnienia Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi

Szczegóły
Opublikowano: 28 wrzesień 2018
Odsłon: 1538

Uroczyste obchody 35-lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi odbędą się w dniu 2 października 2018 r. o godz. 16.30  w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ul. Dehnelów 45 w Czeladzi. Uroczystości  jubileuszowe Stowarzyszenia Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec.

Podczas spotkania zaprezentowane będą wydawnictwa towarzyszące rocznicy:

  • 22 numer "Zeszytów Czeladzkich",
  • kartka pocztowa beznominałowa z przedwojennym widokiem ulicy Pieńkowskiego,
  • "Mój Znaczek" z logo Stowarzyszenia,
  • okolicznościowy datownik.

Zapraszamy członków i sympatyków naszej organizacji.

Artur Rejdak - żałoba

Szczegóły
Opublikowano: 21 wrzesień 2018
Odsłon: 1256

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu naszego nieodżałowanego kolegi Artura Rejdaka, człowieka szczególnie bliskiego nam, z którym mieliśmy, jako Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, zaszczyt współpracować przez szereg lat. Cała jego biografia związana była z Czeladzią - jego rodzinnym miastem, któremu poświęcił swoją wiedzę, swój talent i swoje umiejętności.

Myśląc o odejściu Artura Rejdaka brak jest nam słów, które wyraziłyby nasz smutek, żal i którymi potrafilibyśmy pożegnać naszego drogiego Kolegę.

Karta Regionalizmu Polskiego

Szczegóły
Opublikowano: 21 wrzesień 2018
Odsłon: 1047

Dzieje narodu i państwa polskiego kształtowały się pod wpływem różnorodnych czynników. Tym, co sprawia, że czujemy się członkami narodu, jest poczucie wspólnoty terytorialnej, na które składają się: dziedzictwo historyczne, religijne, społeczno-kulturalne, a zwłaszcza język. Świadomość ta budzi się i kształtuje już od dzieciństwa w środowisku rodzinnym i sąsiedzkim. Ten niewielki obszar zajmowany przez społeczność lokalną to "mała ojczyzna". Dla każdego człowieka stanowi ona punkt wyjścia dla formowania się jego postaw. Czytaj dalej (kliknij, aby otworzyć cały artykuł).

Zebranie SMC - 17.09.2018 r.

Szczegóły
Opublikowano: 09 wrzesień 2018
Odsłon: 925

Zapraszamy na zebranie Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi w dniu 17 września (poniedziałek) 2018 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. 1 Maja 27 w Czeladzi.

W programie m. in. spotkanie z panią Ewą Proszowską córką Jerzego Wiśniewskiego - uczestnika Powstania Warszawskiego, która podzieli się wspomnieniami o swoim Ojcu i jego bracie - Stefanie (też uczestniku Powstania). Jerzy i Stefan Wiśniewscy, to synowie Mariana Wiśniewskiego, wielce zasłużonego dla Czeladzi lekarza, wieloletniego dyrektora i budowniczego czeladzkiego szpitala.

Zostaną też omówione przygotowania do uroczystego spotkania z okazji jubileuszu 35.lecia naszego Stowarzyszenia, które zaplanowane jest na dzień 2 października (wtorek) o godz. 16.30 w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ul. Dehnelów 45 w Czeladzi.

XI Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Legnica - 23-25 września 2018 r.

Szczegóły
Opublikowano: 28 sierpień 2018
Odsłon: 1061

Zapraszamy do zapoznania się z programem XI Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych  Legnica - 23-25 września 2018 r. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Zebranie SMC - 19.03.2018 r.

Szczegóły
Opublikowano: 14 marzec 2018
Odsłon: 1076

Zapraszamy na zebranie Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi w dniu 19 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. 1 Maja 27 w Czeladzi.

W programie m. in. prezentacja filmu "W Czeladzi zagrałem pierwsze dźwięki" o Henryku Kuźniaku, Honorowym Członku naszego Stowarzyszenia. Film został przygotowany przez Miasto Czeladź w 2016 roku.

Profesor Henryk Kuźniak jest czeladzianinem z urodzenia, absolwentem naszej Szkoły nr 1, profesorem muzykologii, wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, twórcą muzyki filmowej do ponad 60 filmów fabularnych, w tym:

  • Vabank,
  • Seksmisja,
  • Chopin. Pragnienie miłości,
  • Na kłopoty Bednarski.

Czeladź - OBIEKTYWny portret miasta (według Jerzego Żymirskiego)

Szczegóły
Opublikowano: 10 grudzień 2017
Odsłon: 1593

"Czeladź - OBIEKTYWny portret miasta (według Jerzego Żymirskiego)" to projekt Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, który został wyróżniony w III edycji ogólnopolskiego konkursu grantowego Fundacji Banku Zachodniego WBK "Tu mieszkam, tu zmieniam". Na  konkurs wpłynęło aż 1170 projektów a wybrano tylko 100, które nagrodzone zostały grantami.

Głównym celem naszego projektu jest prezentacja dorobku J. Żymirskiego, w formie moblinej wystawy fotograficznej. Pasja fotograficzna Artysty sprawiła, że jego dorobek stał się swoistą dokumentacją zachodzących zmian nie tylko krajobrazowych, ale także o charakterze społecznym i obyczajowym. Impulsem do przedstawienia w konkursie tego właśnie projektu był fakt, iż w 2017 roku minęła 15 rocznica śmierci Fotografa, który związany był z naszym miastem w latach 1954-2002. Jego ogromna fotograficzna spuścizna, którą dysponuje SMCz, godna jest szerszego zaprezentowania mieszkańcom Czeladzi oraz miast ościennych, gdyż prace Jerzego Żymirskiego, oprócz walorów artystycznych, posiadają wartość dokumentalną. W trakcie przygotowywania wystawy zostaną zdigitalizowane i opisane jego prace istniejące dotychczas w formie odbitek i błon fotograficznych oraz slajdów.

Tablica Tadeusza Kościuszki

Szczegóły
Opublikowano: 18 październik 2017
Odsłon: 1275

14 października 1917 roku Czeladzianie zbiorową manifestacją uczcili setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Uroczysty pochód przeszedł z parku miejskiego do kościoła parafialnego pw św. Stanisława BM, gdzie odbyło się nabożeństwo. Potem Czeladzianie zgromadzili się na Rynku, gdzie na zachodniej ścianie Ratusza została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica. Na tablicy, w kamiennej ramie widniała twarz Kościuszki i napis:

 

 

 

 

Najszlachetniejszemu obywatelowi
         Bojownikowi o wolność

Naczelnikowi narodu

TADEUSZOWI KOŚCIUSZCE

W setną rocznice jego zgonua w jutrzence odradzającej się

niepodległości Ojczyzny
RODACY

Czeladź d. 17 X 1917 r.

U spodu – orzeł Polski

Tablicę poświęcił ksiądz proboszcz Mieczysław Marian Rogójski. Burząc w 1941 r. Ratusz Niemcy zlikwidowali także i tablicę. Wprawdzie istniały domniemania, że tablicę przechował któryś z czeladzkich obywateli, ale do dzisiaj jej nie odnaleziono. Przy figurze św. Jana Nepomucena na Rynku harcerze posadzili "drzewko wolności". Z tych uroczystości zachowały się zdjęcia wykonane przez Wilhelma Kidawę.

W okresie powojennym imię Tadeusza Kosciuszki nadano też ulicy na Piaskach (w 1919 r.), parkowi miejskiemu w Czeladzi i 14 Zagłębiowskiej Drużynie Harcerskiej (w 1932 r.).

Artur Rejdak: Czeladź w czasie I wojny światowej [w:] Zeszyty Czeladzkie 15/2010, s. 8.

Opis tablicy za: J. Wiśniewski: Diecezja Częstochowska: opis historyczny. Marianówek, 1936.

Promocja 21 numeru "Zeszytów Czeladzkich"

Szczegóły
Opublikowano: 02 październik 2017
Odsłon: 1143

Uroczysta prezentacja 21 numeru "Zeszytów Czeladzkich" odbyła się  25 września w przeddzień Dnia Regionalisty. Salę klubu Miejskiej Biblioteki Publicznej wypełnili szczelnie członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń oraz  rodziny osób przedstawianych na łamach publikacji. Wśród gości byli członkowie - założyciele naszego Stowarzyszenia - Anna Zarębska i Andrzej Miodyński, którym symboliczną różą i gromkimi brawami dziękowaliśmy za trudy włożone w jego organizację.

Zawartość "Zeszytów" przedstawiła jego redaktor - Ewa Ambroży, a o swoich opracowaniach mówili: dr Antonina Szybowska, Wiesława Konopelska, Ewa Rulecka, Władysław Maciej Żymirski. "Zeszyt" zawiera bogatą dokumentację fotograficzną, a jego druk sfinansowano ze środków miasta Czeladź pozyskanych w ramach grantu na realizacje zadania publicznego "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego". Zapraszamy do lektury.   

Strona 2 z 6

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6