- Szczegóły
- Odsłon: 1350
Zapraszam na zebranie Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi w dniu 22 października (poniedziałek) 2018 r. o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. 1 Maja 27 w Czeladzi.
W programie m. in.:
- prezentacja materiału o postaci czeladzkiego bohatera niepodległości Apolinarego Chlęcha (legionista, powstaniec śląski, więzień obozu w Auschwitz), który powstał w ramach projektu edukacyjnego NIEZNANY BOHATER NIEPODLEGŁOŚCI - KAMIENIE PAMIĘCI realizowanego pod patronatem IPN w Krakowie przez młodzież Gimnazjum nr 3/Szkoły Podstawowej nr 5 w Czeladzi,
- kiermasz wydawnictw filatelistycznych związanych z jubileuszem 35.lecia Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi. Będzie można nabyć kartkę pocztową beznominałową z przedwojennym widokiem ulicy Pieńkowskiego i uzyskać okolicznościowy datownik.
- Szczegóły
- Odsłon: 1538
Uroczyste obchody 35-lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi odbędą się w dniu 2 października 2018 r. o godz. 16.30 w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ul. Dehnelów 45 w Czeladzi. Uroczystości jubileuszowe Stowarzyszenia Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec.
Podczas spotkania zaprezentowane będą wydawnictwa towarzyszące rocznicy:
- 22 numer "Zeszytów Czeladzkich",
- kartka pocztowa beznominałowa z przedwojennym widokiem ulicy Pieńkowskiego,
- "Mój Znaczek" z logo Stowarzyszenia,
- okolicznościowy datownik.
Zapraszamy członków i sympatyków naszej organizacji.

- Szczegóły
- Odsłon: 1256
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu naszego nieodżałowanego kolegi Artura Rejdaka, człowieka szczególnie bliskiego nam, z którym mieliśmy, jako Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, zaszczyt współpracować przez szereg lat. Cała jego biografia związana była z Czeladzią - jego rodzinnym miastem, któremu poświęcił swoją wiedzę, swój talent i swoje umiejętności.
Myśląc o odejściu Artura Rejdaka brak jest nam słów, które wyraziłyby nasz smutek, żal i którymi potrafilibyśmy pożegnać naszego drogiego Kolegę.
- Szczegóły
- Odsłon: 1047
Dzieje narodu i państwa polskiego kształtowały się pod wpływem różnorodnych czynników. Tym, co sprawia, że czujemy się członkami narodu, jest poczucie wspólnoty terytorialnej, na które składają się: dziedzictwo historyczne, religijne, społeczno-kulturalne, a zwłaszcza język. Świadomość ta budzi się i kształtuje już od dzieciństwa w środowisku rodzinnym i sąsiedzkim. Ten niewielki obszar zajmowany przez społeczność lokalną to "mała ojczyzna". Dla każdego człowieka stanowi ona punkt wyjścia dla formowania się jego postaw. Czytaj dalej (kliknij, aby otworzyć cały artykuł).
- Szczegóły
- Odsłon: 925
Zapraszamy na zebranie Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi w dniu 17 września (poniedziałek) 2018 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. 1 Maja 27 w Czeladzi.
W programie m. in. spotkanie z panią Ewą Proszowską córką Jerzego Wiśniewskiego - uczestnika Powstania Warszawskiego, która podzieli się wspomnieniami o swoim Ojcu i jego bracie - Stefanie (też uczestniku Powstania). Jerzy i Stefan Wiśniewscy, to synowie Mariana Wiśniewskiego, wielce zasłużonego dla Czeladzi lekarza, wieloletniego dyrektora i budowniczego czeladzkiego szpitala.
Zostaną też omówione przygotowania do uroczystego spotkania z okazji jubileuszu 35.lecia naszego Stowarzyszenia, które zaplanowane jest na dzień 2 października (wtorek) o godz. 16.30 w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ul. Dehnelów 45 w Czeladzi.
- Szczegóły
- Odsłon: 1061
Zapraszamy do zapoznania się z programem XI Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Legnica - 23-25 września 2018 r. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.
- Szczegóły
- Odsłon: 1076
Zapraszamy na zebranie Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi w dniu 19 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. 1 Maja 27 w Czeladzi.
W programie m. in. prezentacja filmu "W Czeladzi zagrałem pierwsze dźwięki" o Henryku Kuźniaku, Honorowym Członku naszego Stowarzyszenia. Film został przygotowany przez Miasto Czeladź w 2016 roku.
Profesor Henryk Kuźniak jest czeladzianinem z urodzenia, absolwentem naszej Szkoły nr 1, profesorem muzykologii, wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, twórcą muzyki filmowej do ponad 60 filmów fabularnych, w tym:
- Vabank,
- Seksmisja,
- Chopin. Pragnienie miłości,
- Na kłopoty Bednarski.
- Szczegóły
- Odsłon: 1593
"Czeladź - OBIEKTYWny portret miasta (według Jerzego Żymirskiego)" to projekt Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, który został wyróżniony w III edycji ogólnopolskiego konkursu grantowego Fundacji Banku Zachodniego WBK "Tu mieszkam, tu zmieniam". Na konkurs wpłynęło aż 1170 projektów a wybrano tylko 100, które nagrodzone zostały grantami.
Głównym celem naszego projektu jest prezentacja dorobku J. Żymirskiego, w formie moblinej wystawy fotograficznej. Pasja fotograficzna Artysty sprawiła, że jego dorobek stał się swoistą dokumentacją zachodzących zmian nie tylko krajobrazowych, ale także o charakterze społecznym i obyczajowym. Impulsem do przedstawienia w konkursie tego właśnie projektu był fakt, iż w 2017 roku minęła 15 rocznica śmierci Fotografa, który związany był z naszym miastem w latach 1954-2002. Jego ogromna fotograficzna spuścizna, którą dysponuje SMCz, godna jest szerszego zaprezentowania mieszkańcom Czeladzi oraz miast ościennych, gdyż prace Jerzego Żymirskiego, oprócz walorów artystycznych, posiadają wartość dokumentalną. W trakcie przygotowywania wystawy zostaną zdigitalizowane i opisane jego prace istniejące dotychczas w formie odbitek i błon fotograficznych oraz slajdów.
- Szczegóły
- Odsłon: 1275
14 października 1917 roku Czeladzianie zbiorową manifestacją uczcili setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Uroczysty pochód przeszedł z parku miejskiego do kościoła parafialnego pw św. Stanisława BM, gdzie odbyło się nabożeństwo. Potem Czeladzianie zgromadzili się na Rynku, gdzie na zachodniej ścianie Ratusza została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica. Na tablicy, w kamiennej ramie widniała twarz Kościuszki i napis:
Najszlachetniejszemu obywatelowi
Bojownikowi o wolność
Naczelnikowi narodu
TADEUSZOWI KOŚCIUSZCE
W setną rocznice jego zgonua w jutrzence odradzającej się
niepodległości Ojczyzny
RODACY
Czeladź d. 17 X 1917 r.
U spodu – orzeł Polski
Tablicę poświęcił ksiądz proboszcz Mieczysław Marian Rogójski. Burząc w 1941 r. Ratusz Niemcy zlikwidowali także i tablicę. Wprawdzie istniały domniemania, że tablicę przechował któryś z czeladzkich obywateli, ale do dzisiaj jej nie odnaleziono. Przy figurze św. Jana Nepomucena na Rynku harcerze posadzili "drzewko wolności". Z tych uroczystości zachowały się zdjęcia wykonane przez Wilhelma Kidawę.
W okresie powojennym imię Tadeusza Kosciuszki nadano też ulicy na Piaskach (w 1919 r.), parkowi miejskiemu w Czeladzi i 14 Zagłębiowskiej Drużynie Harcerskiej (w 1932 r.).
Artur Rejdak: Czeladź w czasie I wojny światowej [w:] Zeszyty Czeladzkie 15/2010, s. 8.
Opis tablicy za: J. Wiśniewski: Diecezja Częstochowska: opis historyczny. Marianówek, 1936.
- Szczegóły
- Odsłon: 1143
Uroczysta prezentacja 21 numeru "Zeszytów Czeladzkich" odbyła się 25 września w przeddzień Dnia Regionalisty. Salę klubu Miejskiej Biblioteki Publicznej wypełnili szczelnie członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń oraz rodziny osób przedstawianych na łamach publikacji. Wśród gości byli członkowie - założyciele naszego Stowarzyszenia - Anna Zarębska i Andrzej Miodyński, którym symboliczną różą i gromkimi brawami dziękowaliśmy za trudy włożone w jego organizację.
Zawartość "Zeszytów" przedstawiła jego redaktor - Ewa Ambroży, a o swoich opracowaniach mówili: dr Antonina Szybowska, Wiesława Konopelska, Ewa Rulecka, Władysław Maciej Żymirski. "Zeszyt" zawiera bogatą dokumentację fotograficzną, a jego druk sfinansowano ze środków miasta Czeladź pozyskanych w ramach grantu na realizacje zadania publicznego "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego". Zapraszamy do lektury.
